TDK Corporation C0603C0G1H040C030BA
C0603C0G1H040C030BA picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1H040C030BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4PF 50V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1H040C030BA.pdf
Availability of C0603C0G1H040C030BA
QUANTITY
C0603C0G1H040C030BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1H040C030BA
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1H040C030BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1H040C030BA
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1H040C030BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1H040C030BA Details Description
Related parts for C0603C0G1H040C030BA
CONN HEADER .100 SNGL STR 16POS datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 270MA 2.3 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC60H/AE60G/HPL60H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B QUAD 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf