TDK Corporation C0603C0G1H040C030BA
C0603C0G1H040C030BA picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1H040C030BA
Brief Description
CAP CER 4PF 50V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1H040C030BA.pdf
Availability of C0603C0G1H040C030BA
QUANTITY
C0603C0G1H040C030BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1H040C030BA
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1H040C030BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1H040C030BA
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1H040C030BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1H040C030BA Details Description
Related parts for C0603C0G1H040C030BA
SWITCH PUSH 4PDT 0.1A 30V datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LATCHING WIRE CLIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC PON CONTROL TRI 28-TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
PANEL SCREW M2.5X8 SS PHILIPS datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 75MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.14 OHM 10% 1100W datasheet.pdf