TDK Corporation C0603C0G1H270K030BA
C0603C0G1H270K030BA picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1H270K030BA
Brief Description
CAP CER 27PF 50V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1H270K030BA.pdf
Availability of C0603C0G1H270K030BA
QUANTITY
C0603C0G1H270K030BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1H270K030BA
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1H270K030BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1H270K030BA
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1H270K030BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1H270K030BA Details Description
Related parts for C0603C0G1H270K030BA
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf