TDK Corporation C0603C0G1H300J
C0603C0G1H300J picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1H300J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 30PF 50V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1H300J.pdf
Availability of C0603C0G1H300J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0603C0G1H300J Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1H300J
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1H300J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1H300J
Related LinksC0603C0, C0603C0G1H300J Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1H300J Details Description
Related parts for C0603C0G1H300J
CONN FFC RCPT HSG 50POS 2.54MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IBUTTON MONETARY SHA-1 datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMA datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 8SOIC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7S 1206 datasheet.pdf
RES 95K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf