TDK Corporation C0603C0G1H300J
C0603C0G1H300J picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1H300J
Brief Description
CAP CER 30PF 50V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1H300J.pdf
Availability of C0603C0G1H300J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0603C0G1H300J Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1H300J
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1H300J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1H300J
Related LinksC0603C0, C0603C0G1H300J Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1H300J Details Description
Related parts for C0603C0G1H300J
DIP CABLE - HDM40H/AE40M/HDM40H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.81MM PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 750 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf