KEMET C0603C100D3GACTU
C0603C100D3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C100D3GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C100D3GACTU.pdf
Availability of C0603C100D3GACTU
QUANTITY
C0603C100D3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C100D3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C100D3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C100D3GACTU
Related LinksC0603C10, C0603C100D3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C100D3GACTU Details Description
Related parts for C0603C100D3GACTU
CONN RECEPT PIN .062" .082" datasheet.pdf
FUSE GLASS 31MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 30GLD datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 47 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
SCD-THR 3.81/20/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
T-COUPLE TYPE K L=65MM 4M datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 125MSPS datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf