KEMET C0603C100D3GACTU
C0603C100D3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C100D3GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C100D3GACTU.pdf
Availability of C0603C100D3GACTU
QUANTITY
C0603C100D3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C100D3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C100D3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C100D3GACTU
Related LinksC0603C10, C0603C100D3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C100D3GACTU Details Description
Related parts for C0603C100D3GACTU
FIXED IND 150NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 1.125MBIT 166MHZ 272BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 152POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680K OHM 1506 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 216POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO-215AA datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX RED TRANSP 2" datasheet.pdf