KEMET C0603C100K3GACTU
C0603C100K3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C100K3GACTU
Brief Description
CAP CER 10PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C100K3GACTU.pdf
Availability of C0603C100K3GACTU
QUANTITY
C0603C100K3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C100K3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C100K3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C100K3GACTU
Related LinksC0603C10, C0603C100K3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C100K3GACTU Details Description
Related parts for C0603C100K3GACTU
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20-QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
AM60026-18 RELEASE ANTI B datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 42POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
XCEDE HD 4W 6PVH 6COL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
MX150 BULKHD TWISTLOCK ASSY 8CKT datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 6500K 2SMD datasheet.pdf
LED WARM WHITE 2700K 80CRI 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf