KEMET C0603C101F5GACTU
C0603C101F5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C101F5GACTU
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C101F5GACTU.pdf
Availability of C0603C101F5GACTU
QUANTITY
C0603C101F5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C101F5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C101F5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C101F5GACTU
Related LinksC0603C10, C0603C101F5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C101F5GACTU Details Description
Related parts for C0603C101F5GACTU
CONN HEADER 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 37POS datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
DIRECT MOUNT CARD EDGE CONN datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 10ppm 8pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf