KEMET C0603C101K5GACAUTO
C0603C101K5GACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C0603C101K5GACAUTO
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C101K5GACAUTO.pdf
Availability of C0603C101K5GACAUTO
QUANTITY
C0603C101K5GACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C101K5GACAUTO
Internal Part NumberEIS-C0603C101K5GACAUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C101K5GACAUTO
Related LinksC0603C101, C0603C101K5GACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C0603C101K5GACAUTO Details Description
Related parts for C0603C101K5GACAUTO
JUMPER-H9991TR/A3047L/H9991TR 2" datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.1V SNT-4A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST 60V 28QFN datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.075UF RADIAL datasheet.pdf