KEMET C0603C101M5GACTU
C0603C101M5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C101M5GACTU
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C101M5GACTU.pdf
Availability of C0603C101M5GACTU
QUANTITY
C0603C101M5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C101M5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C101M5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C101M5GACTU
Related LinksC0603C10, C0603C101M5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C101M5GACTU Details Description
Related parts for C0603C101M5GACTU
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48WFBGA datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf