KEMET C0603C102G4GACTU
C0603C102G4GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C102G4GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 16V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C102G4GACTU.pdf
Availability of C0603C102G4GACTU
QUANTITY
C0603C102G4GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C102G4GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C102G4GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C102G4GACTU
Related LinksC0603C10, C0603C102G4GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C102G4GACTU Details Description
Related parts for C0603C102G4GACTU
FIXED IND 3.3UH 185MA 1.3 OHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 22A TO-3P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
FEED-THROUGH TERM BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC MCU AVR 64K FLASH 48VQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 100V datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf