KEMET C0603C102J4GACTU
C0603C102J4GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C102J4GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 16V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C102J4GACTU.pdf
Availability of C0603C102J4GACTU
QUANTITY
C0603C102J4GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C102J4GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C102J4GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C102J4GACTU
Related LinksC0603C10, C0603C102J4GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C102J4GACTU Details Description
Related parts for C0603C102J4GACTU
RES SMD 1.47M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PWR DETECTOR 2.5GHZ 8-MSOP datasheet.pdf
KIT TRIM POT 3362H SER 14 VALUES datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 59.0K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 22K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 5% 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf