KEMET C0603C102J4GACTU
C0603C102J4GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C102J4GACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 16V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C102J4GACTU.pdf
Availability of C0603C102J4GACTU
QUANTITY
C0603C102J4GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C102J4GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C102J4GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C102J4GACTU
Related LinksC0603C10, C0603C102J4GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C102J4GACTU Details Description
Related parts for C0603C102J4GACTU
CONN HEADER .100" 6POS DL GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
IC PWR 8-BIT SHIFT REGIS 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf