KEMET C0603C102J5GACTU
C0603C102J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C102J5GACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C102J5GACTU.pdf
Availability of C0603C102J5GACTU
QUANTITY
C0603C102J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C102J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C102J5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C102J5GACTU
Related LinksC0603C10, C0603C102J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C102J5GACTU Details Description
Related parts for C0603C102J5GACTU
IDC CABLE - HKR34S/AE34G/HKR34S datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HD 62P SER 90 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X8L 0805 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 6XDFN datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS TIN datasheet.pdf