KEMET C0603C102K2RACAUTO
C0603C102K2RACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C0603C102K2RACAUTO
Brief Description
CAP CER 1000PF 200V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C102K2RACAUTO.pdf
Availability of C0603C102K2RACAUTO
QUANTITY
C0603C102K2RACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C102K2RACAUTO
Internal Part NumberEIS-C0603C102K2RACAUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C102K2RACAUTO
Related LinksC0603C102, C0603C102K2RACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C0603C102K2RACAUTO Details Description
Related parts for C0603C102K2RACAUTO
TVS DIODE 43VWM 69.7VC AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN BOOT HOODED FOR TM23 PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LINE CONDITIONER 600W 3OUT datasheet.pdf
RES 252K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 6COND 10' PRE-CUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.3NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf