KEMET C0603C102K2RACTU
C0603C102K2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C102K2RACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 200V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C102K2RACTU.pdf
Availability of C0603C102K2RACTU
QUANTITY
C0603C102K2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C102K2RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C102K2RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C102K2RACTU
Related LinksC0603C10, C0603C102K2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C102K2RACTU Details Description
Related parts for C0603C102K2RACTU
CONN CAP 4POS 94V-2 UNI-MATE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120K OHM 0804 datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 3V 1411 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V Y5V 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE 4AWG YELLOW datasheet.pdf
HAR-BUS HM SHROUD TYPE AB22 PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf