KEMET C0603C103K3GACTU
C0603C103K3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C103K3GACTU
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C103K3GACTU.pdf
Availability of C0603C103K3GACTU
QUANTITY
C0603C103K3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C103K3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C103K3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C103K3GACTU
Related LinksC0603C10, C0603C103K3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C103K3GACTU Details Description
Related parts for C0603C103K3GACTU
IC FPGA 193 I/O 240HQFP datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR 212.50MHZ 24QFN datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK N 50 OHM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
RECEIVER RF ALPHA 5.4V 915MHZ datasheet.pdf
IC PHASE CONTROLLER 2/3/4 40-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 18POS .178M datasheet.pdf
IMPACT BP 4X6 OPEN SN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 20QFN datasheet.pdf