KEMET C0603C103K3GACTU
C0603C103K3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C103K3GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C103K3GACTU.pdf
Availability of C0603C103K3GACTU
QUANTITY
C0603C103K3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C103K3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C103K3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C103K3GACTU
Related LinksC0603C10, C0603C103K3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C103K3GACTU Details Description
Related parts for C0603C103K3GACTU
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 3A 240VAC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 16 KNOB R/A datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 15A DPAK-3 datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 80A DPAK datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 3POS SNGL SMD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf