KEMET C0603C103K9RACTU
C0603C103K9RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C103K9RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 6.3V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C103K9RACTU.pdf
Availability of C0603C103K9RACTU
QUANTITY
C0603C103K9RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C103K9RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C103K9RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C103K9RACTU
Related LinksC0603C10, C0603C103K9RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C103K9RACTU Details Description
Related parts for C0603C103K9RACTU
CAP ALUM 17000UF 50V SCREW datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC MULTIRATE CDR SER/DES56-TQFN datasheet.pdf
IC POT DGTL 50K SGL 8-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 6A AXIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf