KEMET C0603C103M4RACTU
C0603C103M4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C103M4RACTU
Brief Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C103M4RACTU.pdf
Availability of C0603C103M4RACTU
QUANTITY
C0603C103M4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C103M4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C103M4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C103M4RACTU
Related LinksC0603C10, C0603C103M4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C103M4RACTU Details Description
Related parts for C0603C103M4RACTU
IC ADC 16BIT 2CH 20SSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS TIN-LEAD datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET QUAD HS 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.5W DO214AA datasheet.pdf