KEMET C0603C104K4RACTU
C0603C104K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C104K4RACTU
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C104K4RACTU.pdf
Availability of C0603C104K4RACTU
QUANTITY
C0603C104K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C104K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C104K4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C104K4RACTU
Related LinksC0603C10, C0603C104K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C104K4RACTU Details Description
Related parts for C0603C104K4RACTU
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
RES 75 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5.5NS 48TQFP datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 20ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf