KEMET C0603C106M9PACTU
C0603C106M9PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C106M9PACTU
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
C0603C106M9PACTU.pdf
Availability of C0603C106M9PACTU
QUANTITY
C0603C106M9PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C106M9PACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C106M9PACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C106M9PACTU
Related LinksC0603C10, C0603C106M9PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C106M9PACTU Details Description
Related parts for C0603C106M9PACTU
RES SMD 51K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 65V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
FERRULE 25.0MM 32 1 = 100PCS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
APPL,HDM 5SMPR090F G datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 3.55A 60 MOHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 330 PF 2.5% 100VDC AXIA datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 20POS SMD R/A datasheet.pdf