KEMET C0603C111K5GACTU
C0603C111K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C111K5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 110PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C111K5GACTU.pdf
Availability of C0603C111K5GACTU
QUANTITY
C0603C111K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C111K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C111K5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance110pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C111K5GACTU
Related LinksC0603C11, C0603C111K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C111K5GACTU Details Description
Related parts for C0603C111K5GACTU
FIXED IND 470UH 2.3A 190 MOHM TH datasheet.pdf
FITTING RIGHT ANGLE PD3 IVORY datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 5.8MHZ 10SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
SLIT MASK FOR SF2-EH24 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
GRIPLET IDC CONNECTOR datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf