KEMET C0603C121K4GACTU
C0603C121K4GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C121K4GACTU
Brief Description
CAP CER 120PF 16V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C121K4GACTU.pdf
Availability of C0603C121K4GACTU
QUANTITY
C0603C121K4GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C121K4GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C121K4GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C121K4GACTU
Related LinksC0603C12, C0603C121K4GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C121K4GACTU Details Description
Related parts for C0603C121K4GACTU
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 3.6"L X 2.27"W datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SAR 1MSPS 8-TDFN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 24VDC PUSH-PUSH datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR VERT datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS STRGT PCB datasheet.pdf
350 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf