KEMET C0603C123J1RACTU
C0603C123J1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C123J1RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.012UF 100V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C123J1RACTU.pdf
Availability of C0603C123J1RACTU
QUANTITY
C0603C123J1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C123J1RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C123J1RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C123J1RACTU
Related LinksC0603C12, C0603C123J1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C123J1RACTU Details Description
Related parts for C0603C123J1RACTU
TRIMMER 100K OHM 0.15W TH datasheet.pdf
IC 10BIT FET BUS SW 24-TVSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 8.89MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
RES 50.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf