KEMET C0603C123K1RACTU
C0603C123K1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C123K1RACTU
Brief Description
CAP CER 0.012UF 100V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C123K1RACTU.pdf
Availability of C0603C123K1RACTU
QUANTITY
C0603C123K1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C123K1RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C123K1RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C123K1RACTU
Related LinksC0603C12, C0603C123K1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C123K1RACTU Details Description
Related parts for C0603C123K1RACTU
IC REG LDO 5V 0.15A TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
REPLACEMENT BATT CARTRIDGE APC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
HANDLAMP 26W 12VAC HAZARD 25'CRD datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 60A SCREW TERM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 10 OHM 10SIP datasheet.pdf