KEMET C0603C125K9PACTU
C0603C125K9PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C125K9PACTU
Brief Description
CAP CER 1.2UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
C0603C125K9PACTU.pdf
Availability of C0603C125K9PACTU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0603C125K9PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C125K9PACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C125K9PACTU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C125K9PACTU
Related LinksC0603C12, C0603C125K9PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C125K9PACTU Details Description
Related parts for C0603C125K9PACTU
44 PIN PLCC ADAPTER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 60UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.5A 78 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL INSERT/EXTRACT FOR SA3542 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 20POS 30GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 300MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf