KEMET C0603C153K8RACTU
C0603C153K8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C153K8RACTU
Brief Description
CAP CER 0.015UF 10V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C153K8RACTU.pdf
Availability of C0603C153K8RACTU
QUANTITY
C0603C153K8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C153K8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C153K8RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C153K8RACTU
Related LinksC0603C15, C0603C153K8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C153K8RACTU Details Description
Related parts for C0603C153K8RACTU
TIP RT3 CHISEL TIP 1.3MM datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CABLE USB B MALE-B MALE 5M datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 6 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf