KEMET C0603C154K4RALTU
C0603C154K4RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C154K4RALTU
Brief Description
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C154K4RALTU.pdf
Availability of C0603C154K4RALTU
QUANTITY
C0603C154K4RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C154K4RALTU
Internal Part NumberEIS-C0603C154K4RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C154K4RALTU
Related LinksC0603C15, C0603C154K4RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C154K4RALTU Details Description
Related parts for C0603C154K4RALTU
JUMPER-H1506TR/A3048N/H1506TR 2" datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1200V TO240AA datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN #12 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX2 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
17+17 DIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf