KEMET C0603C154M5RACTU
C0603C154M5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C154M5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C154M5RACTU.pdf
Availability of C0603C154M5RACTU
QUANTITY
C0603C154M5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C154M5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C154M5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C154M5RACTU
Related LinksC0603C15, C0603C154M5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C154M5RACTU Details Description
Related parts for C0603C154M5RACTU
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TRANS NPN 12V 4A SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.53 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 4POS PIN datasheet.pdf
PUSH MOUNT ASSEMBLY datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V 10% X6S 0805 datasheet.pdf