KEMET C0603C181G3GACTU
C0603C181G3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C181G3GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C181G3GACTU.pdf
Availability of C0603C181G3GACTU
QUANTITY
C0603C181G3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C181G3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C181G3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C181G3GACTU
Related LinksC0603C18, C0603C181G3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C181G3GACTU Details Description
Related parts for C0603C181G3GACTU
RES SMD 232 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFJ05A/AE05/AFJ05A datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 940MA 1.11 OHM datasheet.pdf
CONN M8 4POS SOCKET datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100 L.143 datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 450V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 560VDC RAD datasheet.pdf