KEMET C0603C182J5RACTU
C0603C182J5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C182J5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C182J5RACTU.pdf
Availability of C0603C182J5RACTU
QUANTITY
C0603C182J5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C182J5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C182J5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C182J5RACTU
Related LinksC0603C18, C0603C182J5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C182J5RACTU Details Description
Related parts for C0603C182J5RACTU
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 160POS datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
SENSOR DIFFERENTIAL +-5 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 28VOUT 100W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf