KEMET C0603C183K8RACTU
C0603C183K8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C183K8RACTU
Brief Description
CAP CER 0.018UF 10V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C183K8RACTU.pdf
Availability of C0603C183K8RACTU
QUANTITY
C0603C183K8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C183K8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C183K8RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C183K8RACTU
Related LinksC0603C18, C0603C183K8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C183K8RACTU Details Description
Related parts for C0603C183K8RACTU
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 8 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
IC SWITCH 10/100 3PORT 128PQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMB datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 40A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
RES 1.13 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG 9POS 0.156" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.1K OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN HDR STR 32POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf