KEMET C0603C185K9PACTU
C0603C185K9PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C185K9PACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.8UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
C0603C185K9PACTU.pdf
Availability of C0603C185K9PACTU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0603C185K9PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C185K9PACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C185K9PACTU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)