KEMET C0603C185K9PACTU
C0603C185K9PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C185K9PACTU
Brief Description
CAP CER 1.8UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
C0603C185K9PACTU.pdf
Availability of C0603C185K9PACTU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0603C185K9PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C185K9PACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C185K9PACTU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C185K9PACTU
Related LinksC0603C18, C0603C185K9PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C185K9PACTU Details Description
Related parts for C0603C185K9PACTU
MOSFET P-CH 20V 0.85A SSOT3 datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 47000PF 50VX7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC ENERGY METER FRONT 6CH 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONTACT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf