KEMET C0603C200J1GACTU
C0603C200J1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C200J1GACTU
Brief Description
CAP CER 20PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C200J1GACTU.pdf
Availability of C0603C200J1GACTU
QUANTITY
C0603C200J1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C200J1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C200J1GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C200J1GACTU
Related LinksC0603C20, C0603C200J1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C200J1GACTU Details Description
Related parts for C0603C200J1GACTU
RES SMD 604K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC LATCH AADDRESS 8BIT 16-SOEIAJ datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W +/-12VOUT DUAL datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 500MA 330 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 32VAC/VDC 5PK CARD datasheet.pdf
ADAPTER EX 3/4NPT-1/2NPT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf