KEMET C0603C200J8GACTU
C0603C200J8GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C200J8GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 10V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C200J8GACTU.pdf
Availability of C0603C200J8GACTU
QUANTITY
C0603C200J8GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C200J8GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C200J8GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C200J8GACTU
Related LinksC0603C20, C0603C200J8GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C200J8GACTU Details Description
Related parts for C0603C200J8GACTU
IC DAC 8BIT QUAD R-R 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 23A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADR 18POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
AT86RF231 AND CORTEXM3 USB STICK datasheet.pdf
ADAPTER, PRECISION, APC - N PLUG datasheet.pdf
MOD KAPPA TELEMETRY 868MHZ SIL datasheet.pdf