KEMET C0603C201K5GACTU
C0603C201K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C201K5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C201K5GACTU.pdf
Availability of C0603C201K5GACTU
QUANTITY
C0603C201K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C201K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C201K5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C201K5GACTU
Related LinksC0603C20, C0603C201K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C201K5GACTU Details Description
Related parts for C0603C201K5GACTU
RES SMD 2.61KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 3ROW UNSHRD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 6POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf