KEMET C0603C220C8GACTU
C0603C220C8GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C220C8GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 10V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C220C8GACTU.pdf
Availability of C0603C220C8GACTU
QUANTITY
C0603C220C8GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C220C8GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C220C8GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C220C8GACTU
Related LinksC0603C22, C0603C220C8GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C220C8GACTU Details Description
Related parts for C0603C220C8GACTU
CONN HEADER .100 SINGL STR 34POS datasheet.pdf
SSD 112GB 2.5" SATA datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 10V 0603 datasheet.pdf
TCO 250VAC 10A 77C(171F) AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 40W NI-1230 datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf