KEMET C0603C221K4RACTU
C0603C221K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C221K4RACTU
Brief Description
CAP CER 220PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C221K4RACTU.pdf
Availability of C0603C221K4RACTU
QUANTITY
C0603C221K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C221K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C221K4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C221K4RACTU
Related LinksC0603C22, C0603C221K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C221K4RACTU Details Description
Related parts for C0603C221K4RACTU
IC REG LDO 5V 3A TO3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
VARISTOR 216V 4.5KA DISC 17MM datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 1.176K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZHV3 PG16 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf
USB A TO USB A 0.5M / 1.64 FT datasheet.pdf
IMPACT 5X16 85 OHM GL OPEN BP 49 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 33 OHM 10SRT datasheet.pdf