KEMET C0603C221K4RALTU
C0603C221K4RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C221K4RALTU
Brief Description
CAP CER 220PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C221K4RALTU.pdf
Availability of C0603C221K4RALTU
QUANTITY
C0603C221K4RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C221K4RALTU
Internal Part NumberEIS-C0603C221K4RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C221K4RALTU
Related LinksC0603C22, C0603C221K4RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C221K4RALTU Details Description
Related parts for C0603C221K4RALTU
RES SMD 180 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT FC-ST SIMPLEX datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 750MSPS DL SOT638-1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
3M 4926 VHB 2" CIR - 5/PACK datasheet.pdf