KEMET C0603C222F5GACTU
C0603C222F5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C222F5GACTU
Brief Description
CAP CER 2200PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C222F5GACTU.pdf
Availability of C0603C222F5GACTU
QUANTITY
C0603C222F5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C222F5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C222F5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C222F5GACTU
Related LinksC0603C22, C0603C222F5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C222F5GACTU Details Description
Related parts for C0603C222F5GACTU
CONN HEADER .100 SINGL STR 34POS datasheet.pdf