KEMET C0603C222K3RACTU
C0603C222K3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C222K3RACTU
Brief Description
CAP CER 2200PF 25V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C222K3RACTU.pdf
Availability of C0603C222K3RACTU
QUANTITY
C0603C222K3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C222K3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C222K3RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C222K3RACTU
Related LinksC0603C22, C0603C222K3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C222K3RACTU Details Description
Related parts for C0603C222K3RACTU
BOARD TERM TURRET DBL 19POS datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56TVSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 9A TO-220 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN HEADR 30POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
1/4 BRICK HEATSINK 37X58X6.1MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
40UF 450V 24X57.5 85C AXI datasheet.pdf