KEMET C0603C224M3RACAUTO
C0603C224M3RACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C0603C224M3RACAUTO
Brief Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C224M3RACAUTO.pdf
Availability of C0603C224M3RACAUTO
QUANTITY
C0603C224M3RACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C224M3RACAUTO
Internal Part NumberEIS-C0603C224M3RACAUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C224M3RACAUTO
Related LinksC0603C224, C0603C224M3RACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C0603C224M3RACAUTO Details Description
Related parts for C0603C224M3RACAUTO
FUSE CERAMIC 4A 440VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf