KEMET C0603C225K8RACTU
C0603C225K8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C225K8RACTU
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C225K8RACTU.pdf
Availability of C0603C225K8RACTU
QUANTITY
C0603C225K8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C225K8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C225K8RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C225K8RACTU
Related LinksC0603C22, C0603C225K8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C225K8RACTU Details Description
Related parts for C0603C225K8RACTU
IC OPAMP GP 12KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 32MB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 400V 30A DO5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC ZERO DELAY CLK BUFF 8TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 800MA 240 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf