KEMET C0603C240D8GACTU
C0603C240D8GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C240D8GACTU
Brief Description
CAP CER 24PF 10V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C240D8GACTU.pdf
Availability of C0603C240D8GACTU
QUANTITY
C0603C240D8GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C240D8GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C240D8GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C240D8GACTU
Related LinksC0603C24, C0603C240D8GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C240D8GACTU Details Description
Related parts for C0603C240D8GACTU
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SW DIP RECESS RCKR 8POS AU datasheet.pdf
LABEL 2" CIRCLE PINK 1000/PK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 208 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf