KEMET C0603C270J8GACTU
C0603C270J8GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C270J8GACTU
Brief Description
CAP CER 27PF 10V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C270J8GACTU.pdf
Availability of C0603C270J8GACTU
QUANTITY
C0603C270J8GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C270J8GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C270J8GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C270J8GACTU
Related LinksC0603C27, C0603C270J8GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C270J8GACTU Details Description
Related parts for C0603C270J8GACTU
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 80A PLUS247 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 100W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL RHE11 032FS-3,0C1-2 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
CAP FILM 45UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf