KEMET C0603C271K3GALTU
C0603C271K3GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C271K3GALTU
Brief Description
CAP CER 270PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C271K3GALTU.pdf
Availability of C0603C271K3GALTU
QUANTITY
C0603C271K3GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C271K3GALTU
Internal Part NumberEIS-C0603C271K3GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C271K3GALTU
Related LinksC0603C27, C0603C271K3GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C271K3GALTU Details Description
Related parts for C0603C271K3GALTU
CONN PWR JACK 2.5X5.5MM HIGH CUR datasheet.pdf
TRANS 2NPN 45V 0.1A 6TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 22AWG 100' datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 520MA 620 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT datasheet.pdf