KEMET C0603C271K4RACTU
C0603C271K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C271K4RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C271K4RACTU.pdf
Availability of C0603C271K4RACTU
QUANTITY
C0603C271K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C271K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C271K4RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C271K4RACTU
Related LinksC0603C27, C0603C271K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C271K4RACTU Details Description
Related parts for C0603C271K4RACTU
TERM BLOCK PLUG 32POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 12MM 2POS IP67 W/PIN datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 50POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
PROGRAMMING SOFTWARE AND CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf